7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

Αρχαιολογικό Μουσείο

Ακρόπολη

Α Ρ Χ Α Ι Ο ΛΟ Γ Ι Κ Ο    Μ Ο Υ Σ Ε Ι Ο

Την Τρίτη 24 Ιανουαρίου η Δ΄τάξη επισκέφτηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας. Η επίσκεψη ήταν προγραμματισμένη στα πλαίσια των σχολικών εκπαιδευτικών επισκέψεων κάθε τάξης. Στο Μουσείο μας ξενάγησε μία σπουδαία ξεναγός η κυρία Ιωάννα Τσακιράκη η οποία έδειξε και παρουσίασε αρκετά σπουδαία και χαρακτηριστικά για την κάθε εποχή εκθέματα.

Τα παιδιά με τη βοήθεια της ξεναγού, του μαθήματος της Ιστορίας και των διδασκαλιών που είχαν προηγηθεί με τους δασκάλους τους στην τάξη, ήρθαν σε επαφή με τον Μυκηναϊκό, τον Κυκλαδικό πολιτισμό καθώς επίσης και με τα έργα της Αρχαϊκής, της Κλασικής, της Αλεξανδρινής και της Ρωμαϊκής εποχής. Τα παιδιά έμειναν πολύ ευχαριστημένα γιατί γοητεύτηκαν από τα εκθέματα που με πολύ ενδιαφέρον είδαν στο Μουσείο!