7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

Αποκριάτικη Γιορτή

25η Μαρτίου

Ο  Ε Ο Ρ Τ Α Σ Μ Ο Σ   Τ Η Σ   2 5η   Μ Α Ρ Τ Ι Ο Υ

Γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας με ξεχωριστή λαμπρότητα η επέτειος της Εθνικής Επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821. Οι μαθητές της Στ΄ τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους, κας Σύλλα Αικατερίνης και Αθανάσιου Σιαφλά αναπαρέστησαν με μεγάλη επιτυχία τα κυριότερα γεγονότα και τις σπουδαιότερες φάσεις του αγώνα των Ελλήνων μέχρι την απελευθέρωση και την ανακήρυξη του επίσημου ελληνικού κράτους.

Παίχτηκαν θεατρικά δρώμενα που είχαν ως θέμα τη Φιλική Εταιρεία, το κρυφό σχολειό, την αυτοθυσία των Σουλιωτισσών, την ηρωική έξοδο των Μεσολογγιτών και τις ηρωικές μάχες των Ελλήνων τόσο στην ξηρά όσο και στη θάλασσα. Επίσης παίχτηκε ένα μονόπρακτο με πρωταγωνιστή το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη με αλήθειες που αγγίζουν τη σύγχρονη πραγματικότητα και. επικαιρότητα

Στη γιορτή παρέστησαν ο διευθυντής του σχολείου καθώς και ο προηγούμενος διευθυντής κος Ζηνέλης, οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς και οι κηδεμόνες των παιδιών, καθώς και οι μαθητές όλων των τάξεων.

Οι αγώνες και τα κατορθώματα των προγόνων μας ας είναι για όλους μας ένα φωτεινό παράδειγμα αυτοθυσίας για την απόκτηση του σπουδαίου αγαθού της ελευθερίας!