7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

Αλληλεγγύη

Συναντήσεις Γονέων

Β Ι Β Λ Ι Ο Θ Η Κ Η

Το σχολείο μας διαθέτει μια δανειστική βιβλιοθήκη με πολλούς τίτλους βιβλίων. Τα βιβλία αυτά προέρχονται είτε από εκθέσεις βιβλίων είτε από διάφορες δωρεές. Σήμερα υπάρχουν γύρω στα 600 βιβλία ελληνικής και ξένης λογοτεχνίας, ποίηση, θεατρικά έργα, διάφορα επιστημονικά περιοδικά κλπ.

Κάθε τάξη στην αρχή της χρονιάς δανείζεται 25 με 30 βιβλία. Τα παιδιά κάθε εβδομάδα παίρνουν από ένα βιβλίο στο σπίτι τους το οποίο και διαβάζουν μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Έτσι κάθε σχολικό έτος κάθε μαθητής που ενδιαφέρεται και αγαπάει το βιβλίο είναι δυνατόν να διαβάσει αρκετά βιβλία χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση. Το όφελος βέβαια κάθε βιβλίου είναι γνωστό πόσο σημαντικό είναι. Με τη φιλαναγνωσία το παιδί μαθαίνει να ταξιδεύει με τη φαντασία του στο χώρο και στο χρόνο κάθε ιστορίας ενός βιβλίου, αναπτύσσει και εξελίσσει το γραπτό του και προφορικό του λόγο και αποκτά αρκετές ιδέες και εμπειρίες . Όταν κάθε παιδί αγαπήσει το βιβλίο από αναγνώστης της ιστορίας των άλλων, γίνεται αναγνώστης και γνώστης του εαυτού του.