7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
Επιλέξτε:

Π Ε Ρ Ι Β Α Λ Λ Ο Ν -  Η  Ε Λ Ι Α

Την 1η Δεκεμβρίου η Δ2΄τάξη είχε την ευκαιρία να επισκεφτεί το Πάρκο « Αντώνης Τρίτσης» για να μαζέψει ελιές. Η τάξη εκπονεί ένα Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα την ελιά και έτσι στα πλαίσια μιας προσπάθειας που έκανε ο Αναπτυξιακός Σύνδεσμος Δυτικής Αθήνας (Α.Σ.Δ.Α.) οι μαθητές να μάθουν περισσότερα πράγματα για την ελιά και για τη συγκομιδή της, συμμετείχε και το σχολείο μας.

Τα παιδιά είχαν προετοιμαστεί για το θέμα από την τάξη με διάφορες δραστηριότητες. Στο χώρο του πάρκου τους μίλησε ένας εξαιρετικός γεωπόνος για την ελιά, τις ποικιλίες της, τις αρρώστιες της και για τον τρόπο που αυτή μαζεύεται.

Τα ίδια τα παιδιά είχαν την ευκαιρία με τα ειδικά «χτενάκια» να μαζέψουν ελιές και στη συνέχεια να τις καθαρίσουν μέσα στα λιόπανα. Η μέρα ήταν εξαιρετική και απόλαυσαν αυτή την όμορφη απόδραση από το σχολείο μέσα στην ίδια τη φύση. Οι μαθητές στο τέλος τόνισαν ότι ήταν η καλύτερη εκδρομή που είχαν πάει μέχρι τότε!