7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
Επιλέξτε:

Α Γ Ω Γ Η     Υ Γ Ε Ι Α Σ

Το τμήμα Β1 υλοποιεί εντός του σχολικού έτους 2011-1012 πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα την Διατροφή.       (Σελ. 3 από 6)

Προηγούμενη Σελίδα Επόμενη Σελίδα

Είδαμε πώς είναι φτιαγμένη και πώς λειτουργεί η διατροφική πυραμίδα. Βάψαμε μια έτοιμη πυραμίδα στον Υπολογιστή αφού πρώτα αναγνωρίσαμε τις τροφές που περιείχε. Στη συνέχεια φτιάξαμε τη δική μας διατροφική πυραμίδα σε μεγάλο φελιζόλ την οποία κρεμάσαμε στον τοίχο. Πάνω της καρφιτσώσαμε φαγητά που κόψαμε από εφημερίδες και περιοδικά. Για να γίνει αυτό μοιραστήκαμε σε ρόλους. Είχαμε την ομάδα που έκοβε, την ομάδα μεταφορέων, την ομάδα που καρφίτσωνε και τους βοηθούς που φρόντιζαν για τις καρφίτσες, το φελιζόλ, τα άχρηστα αποκόμματα.

Γράψαμε κείμενα σχετικά με τη διατροφή, ακροστοιχίδες, ποιήματα και διαλόγους τα οποία μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ ΕΔΩ και ΕΔΩ.
Διαβάσαμε βιβλία και σας προτείνουμε να διαβάσετε κι εσείς!

Τίτλοι βιβλίων

Μια φορά ήταν η Κολοτούμπα - Σ. Μαντούβαλου